Šijací stroj – ako funguje a v čom pomôže?

Šijacie stroje - čo ste o nich nevedeli
Šijacie stroje – čo ste o nich nevedeli?
5. septembra 2016
Overlocky - chytré šijacie stroje
Overlocky – chytré šijacie stroje
8. septembra 2016
Show all
šijací stroj

Šijací stroj - ako funguje a v čom pomôže?

Uvažujete o kúpe šijacieho stroja? Čím sa vyznačuje základný šijací stroj a načo slúžia jeho jednotlivé časti sa dozviete práve v tomto článku. Takže koľko má nití, aký je rýchly, ako pracuje s látkou, aké má prídavné časti a akú kvalitu ním dosiahnete? Poďme na to.

Ako vlastne funguje šijací stroj?

V každej domácnosti je nutné občas niečo zašiť, či ušiť. Skrátka šitiu sa nevyhnete, preto ak si chcete túto domácu prácu zjednodušiť, zrýchliť a spríjemniť, je vhodné zadovážiť si šijací stroj. Šijací stroj je textilný stroj určený na spojovanie látok alebo iných materiálov pomocou nití. Má 1 ihlu a 2 nite – vrchnú a spodnú. Stehy má v závislosti od druhu rovné, kľukaté, vyšívacie, či dekoratívne. Rýchlosť šitia na stroji sa pri šijacom stroji zvyčajne pohybuje od 600 do 1100 šijacích stehov za minútu. Šijacie stehy sú väčšinou tvorené tzv. predo-zadným spôsobom. Znamená to, že stroj urobí 2 stehy dopredu a 1 steh dozadu. Rýchlosť šitia sa tým môže znížiť.Pri šití na šijacom stroji sa pre odsúvanie zošívanej látky využívajú zúbky podávača. Podávač sa tiež nazýva transporteur, či feed dog. Tieto zúbky zasúvajú už spracovanú látku rovnomerným pohybom dozadu za šijací stroj. Rýchlosť podávača závisí od nastavenia dĺžky šijacieho stehu. Pri nulovej dĺžke šijacieho stehu sa podávač nehýbe. Ak je šijací steh dlhý, rýchlosť zúbkov podávača je veľká.

Šijací stroj využíva na orez a spracovanie okrajov zošívanej látky orezávaciu pätku. Ak ju nemáte,budete šiť bez orezávania prebytku látky. Pätka obsahuje orezávací nôž, ktorý je poháňaný ihlovou tyčou. Nedá sa však odstaviť. Pre odstavenie sa orezávacia šijacia pätka musí vymeniť za inú. Predajci ponúkajú k šijacím strojom okrem orezávacích pätiek tiež overlockový stroj. Pomocou pätky alebo overlockového stroja môžete čiastočne nahradiť overlock, ale nikdy nedocielite profesionálnu kvalitu ako v prípade použitia overlocku. Pri začistení 2 niťami nie je možné dosiahnuť kvalít a pružnosti skutočného overlocku. S mohutným overlockovým nožom sa tento šijačkový orez nedá porovnať.