Šijacie stroje, vyšívacie stroje, overlocky, coverlocky, interlocky, zatkávacie šijacie stroje, quiltovacie šijacie stroje. Skrátene – svet šitia. Ono sa to nezdá, ale táto téma je naozaj obšírna. Máte v tom guláš? Nevadí, všetko vám vysvetlíme. V tomto článku si povieme, aký je rozdiel medzi obyčajnými šijacími strojmi a overlockmi.
Overlock, čo to je? Označuje sa tak druh šijacieho stroja, ktorý má možnosť normálneho alebo rolovacieho lemovania. Hlavnou vlastnosťou tohoto špeciálneho stehu je vysoká pevnosť a pružnosť. Nenahraditeľnosť stroja overlock spočíva v tom, že dokáže v jednom kroku zošívať látku, orezávať okraj a zároveň ho začisťovať a obnitkovať. Má 2 ihly a 3 až 5 nití. Počet nití určuje možnosti použitia stehov a ich kvalitu. Pri overlockovom šijacom stroji šijete vždy len dopredu a rýchlosť šitia je až 1500 stehov za minútu. Takže rýchlosť zošívania látok je porovnateľne vyššia ako u klasického šijacieho stroja.
Pri overlocku sa zošívaná látka odsúva pomocou 2 podávačov. Jeden je vpredu a druhý vzadu. Rýchlosť ich pohybu je rozdielna. Ak chcete látku riasiť, zúbky prvého podávača musia ísť rýchlo a druhý podávač ide pomaly. Naopak, ak chcete látku medzi podávačmi naťahovať, zúbky u prvého podávača idú pomalšie ako u druhého. Tieto rýchlosti sa nastavujú tzv. diferenciálom. Diferenciál zaisťuje rovnomerný posun zošívaného materiálu v rozmedzí 0,5 až 2,2 cm. Môžete si tak zariasiť volán na šatách, alebo spracovať vysoko elastické látky bez ich natiahnutia. V niektorých prípadoch zase zabránite nepeknému sťahovaniu v šve u veľmi jemnej látky. A to všetko jediným stehom.
Súčasťou šijacích strojov s overlockovým stehom je aj orezávač. Ak je orez odstaviteľný, jednoducho ho viete vypnúť. Ak je pevný, rezať pri šití budete vždy. V jednom chode sa spracovávaný okraj začistí a ak pridáte poistný obšívací steh, okraj zároveň zaistíte. Jeho prebytok sa jednoducho odreže. Dôležitou súčasťou overlockov je aj zásobník na odstrihnuté kúsky látok, ktorý zaisťuje ľahšie upratovanie po skončení šitia.
Existujú domáce a priemyselné overlocky. Domáce overlocky sú určené výhradne pre hobby šitie. Nikdy nedosiahnu kvalitu priemyselných, ktoré dokážu perfektne orezávať materiál a robia dokonalý steh. Profesionál by mal dať prednosť priemyslovému stroju. Overlocky síce vedia profesionálne zošívať, ale pre celkové šitie nestačia. Najvhodnejšie je vlastniť taktiež šijací stroj.
Rýchlosť šitia na šijacom stroji je neporovnateľne nižšia, ako u overlockového šijacieho stroja. Vzhľad stehu je pri šijacom stroji overlock viditeľne profesionálnejší. Aj keď pri šití na šijacom stroji použijte šijaciu pätku s priečkou na zvýšenie elasticity stehu, naťahovaniu okrajov látky u elastických textílií ťažko zabránite. Naopak pri overlocku sa naťahovaniu látky zabráni správnym nastavením diferenciálu. Šijací stroj má konštrukciu, ktorá mu neumožňuje vykonávať určité operácie, ktoré sú pri overlocku bežné. Hovoríme o funkcii voľného, či úzkeho ramena. Pomocou tohoto ramena sa dostanete na miesta, kam sa bežne azda vôbec nepriblížite. Túto funkciu využijete hlavne pri šití atypických tvarov.
Ak ste sa rozhodli posunúť sa od skracovania odevov, plátania a šitia záclon ďalej a túžite po tom ušiť si vlasné šaty či košeľu, mali by ste začať uvažovať o kúpe overlocku. Spravte si tak overlock test a sami zistíte čo je overlock a ako sa líši od šijacieho stroja. Začnite tak šiť naozaj kvalitne!