Ako fungujú a čím sa vyznačujú vyšívacie stroje? Pre koho sú určené a čoho sú schopné? Odpovede na tieto otázky dostanete v tomto článku.
Na začiatok si treba povedať, že vyšívací stroj nie je bežný šijací stroj. Vyšívacie stroje sú určené len pre vyšívanie. Ocenia ich hlavne užívatelia, ktorí chcú zdobiť svoje výrobky výšivkami, či monogramami. U vyšívacieho stroja zostáva ihla stále v jednej polohe, v ktorej zrýchluje alebo spomaľuje rýchlosť vyšívania. K vyšívacím strojom sa ponúka príslušenstvo a software pre vyšívanie. Väčšinou sú vybavené veľkou dotykovou obrazovkou, ktorá umožňuje nastavovať výšivku priamo v stroji. Môžu byť vybavené automatickým odstrihom nite a snímačom pretrhnutej nite. V popise funkcií bývajú uvedené všetky potrebné parametre. Rozdeľujú sa na hobby, polopriemyslové a priemyslové.
Hobby vyšívacie stroje sú stroje s jednou ihlou. Tieto stroje sú určené k vyšívaniu niekoľko málo výšiviek denne, takže v porovnaní s priemyselnejšími vyšívacími strojmi sú pomalšie. S jednoihlovým strojom sa môže vyšívať viacerými farbami. Stroj vyšije jednu farbu a potom sa sám zastaví. Pre pokračovanie musíte navliecť inú farbu a stroj sa znova spustí. Čím viac farieb, tým viac času nad vyšívaním strávite. Polopriemyselné vyšívacie stroje sú viacihlové, zvyčajne 2 až 5. Fungujú tak, že po došití jednej farby sa stroj sám zástavý, odstrihne niť a začína vyšívať znovu inou farbou. Sú tým pádom rýchlejšie. Kategória priemyselných vyšívacích strojov je pre firmy, ktoré sa masívne zaujímajú o vyšívanie. Tento druh je podstatne rýchlejší od predchádzajúcich dvoch, má dlhšiu životnosť, váhu a je zložitejší na inštaláciu. Počet ihiel je tiež oveľa väčší.
Neodmysliteľnou súčasťou vyšívacích strojov sú vyšívacie programy a softvéry. Sú to dokonalé nástroje na tvorbu vlastných vyšívok a rozširujú možnosti vyšívacích strojov. Na trhu sa vyskytujú rôzne. Pre začínajúcich nadšencov, dizajnérov, tlačiarenské firmy, profesionálov z odvetvia grafiky, digitálnej tlače a sieťotlače. Program automaticky konvertuje vaše kresby do vyšívacích formátov. Zvyknú mať vstavané fonty pre vytváranie číslic, písmen a rôznych znakov. Vo vyšívacích softvéroch si vie užívateľ nastaviť rôzne stehy na vyšívanie, či už chcete krížikový steh alebo stonkový steh. Výnimkou nie je perličkový steh. Stehy, vzory, motívy možno ľahko otáčať, editovať, meniť farby, meniť hustotu stehov a mnoho ďalšieho.
Tieto stroje nie sú najlacnejšou záležitosťou. Môžu mať vyšívacie stroje cenu od 500 € vyššie až v tísíckach €. Avšak vašu prácu určite obohatia, ozvláštnia a ušetria vám čas. Nehovoriac o veľkom počte možností, ktoré vám vyšívací stroj prináša.