Šijacie stroje – čo ste o nich nevedeli?

Patchwork - Vytvorte krásne a praktické diela recyklovaním textilu
Patchwork – Vytvorte krásne a praktické diela recyklovaním textilu
31. augusta 2016
šijací stroj
Šijací stroj – ako funguje a v čom pomôže?
8. septembra 2016
Show all
Šijacie stroje - čo ste o nich nevedeli

Šijacie stroje - čo ste o nich nevedeli

Šijacie stroje – čo ste o nich nevedeli?

Šijacie stroje – čo ste o nich nevedeli. Pre mnohých z nás sa vedomosť o šití končí pri slovách ihla a niť. Pritom existuje šikovný pomocník, ktorý nás nielen ušetrí od nepríjemných vpichov ihly do prsta, ale zároveň pomôže k želanému stavu úpravy materiálu. Šijací stroj je i dnes stále nenahraditeľnou súčasťou domácnosti. Ale nebolo to tak vždy. Kde sa vzali šijacie stroje?

Komu patrí vďaka?

História šijacích strojov siaha až do roku 1810, kedy bol nemeckým vynálezcom Balthasarom Kremsom zostrojený samočinný stroj. Stroj, ktorý mal pôvodne slúžiť na šitie čiapok však nebol patentovaný z dôvodu nie úplne bezproblémovej funkčnosti. Za prvým plne funkčným šijacím strojom stál až francúzsky krajčír Barthelemy Thimmonier o 20 rokov neskôr, teda v roku 1830.

Šijacie stroje – čo ste o nich nevedeli. Komerčná výroba šijacích strojov, podobná tej, ktorú poznáme i dnes, sa však začala až po roku 1850. Spája sa s menom Isaac Singer a aj vďaka tomuto pánovi dnes klasické šijacie stroje fungujú na princípe ihlovej tyče smerujúcej hore a dole.

Šijacie stroje umožnujú šitie doma

Šijací stroj je naozaj skvelým domácim pomocníkom. A ak vo vás stále ostáva predstava, že sú šijacie stroje najlepšími priateľmi starých mám, ste na veľkom omyle. Možno by ste sa čudovali, koľko mladých ľudí dnes využíva šijací stroj na šitie šiat či drobné úpravy materiálu. To všetko v pohodlí svojho domova.

Šijacie stroje – čo ste o nich nevedeli. Pri kúpe nového šijacieho stroja sa na nás často obraciate s otázkou, ktorý je ten najlepší. Všetko však závisí od vašich očakávaní a skúseností. Na trhu sa už bežne predávajú šijacie stroje určené pre začiatočníka až po skúseného krajčíra. Malý šijací stroj na doma strieda väčší, profesionálnejší. Budete používať bežné textílie alebo potrebujete šijací stroj na kožu či iné hrubšie materiály?

Internet nás často hltí neznámymi pojmami v ktorých sa občas strácame. Aj preto sme radi, keď nás prídete navštíviť osobne v predajni, kde si napríklad tie neznáme „overlocky” či „coverlocky”  môžeme ukázať naživo a vysvetliť na čo vlastne slúžia a ako šiť.

Servis a údržba

Závisiac od intenzivity používania je z času na času potrebný i servis a údržba šijacieho stroja. Ak aj práve nie ste technický typ (hoci vám vyšívanie ide jedna radosť), netreba zúfať. Na pedál, remeň či olej na šijací stroj sa vám radi pozrú v kvalifikovaných servisných centrách, kde vám vášho pomocníka opäť sprevádzkujú.

Ak ho aj nemáte vo svojej blízkosti, u nás v Armo.sk poskytujeme možnosť vyzdvihnutia šijacieho stroja priamo u vás doma. Po servise ho prinesieme naspäť k vám, aby ste si opäť mohli vychutnať kreatívne chvíle so svojím domácim pomocníkom.