Mnohí z nás už o výrobe patchworku počuli. Viac, či menej zainteresovaní sa o tejto umeleckej technike dozvedia práve v tomto článku. Slovo Patchwork vychádza z anglických výrazov „patch“ a „work“, čo v preklade znamená „záplata“ a „výtvor“. Ide teda o výrobok vyrobený z kúskov látky.
Je to technika zošívania malých, rôznofarebných kúskov látok tak, že spolu vytvárajú väčšie patchwork vzory. Výsledný patchwork je spojený s ďalšími vrstvami látky a je ozdobne prešívaný, resp. quiltovaný drobnými stehmi. Hotový výrobok sa nazýva quilt.
Po osvojení si základných zásad je patchwork jednoduchá, tvorivá a zábavná činnosť, ktorú môže zvládnuť každý začiatočník. Viacerí ľudia si pod touto technikou predstavujú patchwork vintage štýl. Objavujú sa však aj moderné prevedenia. Vždy to závisí od látok, vzorov, vytvorených koláží a materiálov. V súčastnosti sa zvyknú organizovať aj výstavy patchworku, kde sa môžete prísť inšpirovať a kúpiť si váš unikátny kúsok.
Patchwork je dávna technika, ktorú poznali už v starovekom Egypte. V minulosti, až do nástupu strojovej výroby, boli látky veľmi vzácne a preto bolo potrebné využiť každý jeden kúsok. V začiatkoch slúžila patchworková technika na vystuženie odevu. Neskôr sa táto svetoznáma technika začala používať pri výrobe interiérových textílií.
Iné zdroje vravia, že technika patchworku vznikla pôvodne medzi ženami amerických osadlíkov. Takýmto spôsobom využívali zvyšky látok, alebo látky z obnosených šiat, kedy bolo možné pevnejšie časti starých textílií znova použiť. Látky sa rozstrihávali na menšie kusy, ktoré zošívali do nových geometrických tvarov. Staré šaty sa tak menili na patchwork deky a prikrývky.
Ak vás lákajú umelecké činnosti, máte radi prácu s látkami a chcete si spestriť voľný čas, patchworková technika by mohla byť pre vás tá pravá. Zlepšíte si tak estetické zručnosti a môžete si takouto záľubou aj privyrobiť. Výroba je relatívne lacná, najmä v začiatkoch môžete recyklovať látky a oblečenie, ktoré je vám ľúto zahodiť. Recykláciou textilu zároveň šetríte životné prostredie. V neposlednom rade môžu byť patchwork výrobky aj ideálnym darčekom pre vašich priateľov.
Osvojte si aj vy základy patchworku a skrášlite si tak domácnosť výrobou patchwork vankúšov, patchworkových prikrývok a dek. Na spríjemnenie chvíľ pri jedle si môžete vyrobiť patchwork obrus, prestieranie, či sedáky. Holé steny si doma môžete ozdobiť vlastným patchwork obrazom. Kreativite sa medze nekladú a tak môžete túto techniku so zlepšujúcimi sa zručnosťami použiť napríklad aj na výrobu poťahu na sedačku.
V dnešnej dobe sa technika zošívania látok vo veľkej miere objavuje aj na oblečení a módnych doplnkoch. Efekt spájania rôznych kombinácií materiálov a farieb vytvára zaujímavé variácie dámskej a mužskej garderóby. Že je táto technika naozaj trendy, ste sa mohli presvedčiť v tohtoročných letných kolekciách. Aj v obchodoch módnych značiek tak môžete nájsť patchworkové oblečenie, patchworkové tašky, batohy, kabelky, topánky, či bundy.
Pôvodne išlo výlučne o ručnú prácu, dnes už existujú špeciálne šijacie stroje na šitie patchworku. V súčastnosti sa patchwork vyrába zo špeciálnych materiálov. Základom býva látka zo stopercentnej bavlny. Výber je naozaj veľký, či už potrebujete látku na závesy, alebo látku na šaty. V špeciálnych predajniach možno zakúpiť potreby na výrobu patchworku ako sú napr. špendlíky, strihy, gombíky, doplnky pre šijacie stroje, strihy na šité hračky, nite, stuhy, srdiečka z látky, predlohy na quiltovanie a iné. Na začiatok je vhodné zaobstarať si knihu o patchworku alebo zájsť na niektorý z patchworkových kurzov osobne. Potom už len hravo do toho!