Coverlock a overlock – aké sú rozdiely?

Quilting - Ako správne zošívať patchwork?
Quilting – Ako správne zošívať patchwork?
26. septembra 2016
Coverlock - spoznávame šijacie stroje
Coverlock – spoznávame šijacie stroje
3. októbra 2016
Show all
Coverlock a overlock - aké sú rozdiely?

V čom pomôže overlock a v čom zasa coverlock?

V tomto článku sa dozviete aký je rozdiel medzi coverlock a overlock šijacím strojom. Je to stále častejší dotaz od zákazníkov v oblasti predaja šijacích strojov. Každý si väčšinou praje tzv. 3 v 1 stroj. Šijací stroj + overlock + coverlock by bol ideálnym prístrojom. Bohužiaľ to nie je možné.

Na čo sa coverlock a overlock používajú a čo je lepšie šiť s akým strojom?

Overlock vs coverlock. Tieto stroje sú natoľko technologicky odlišné, že ich momentálne nie je možné zakomponovať do jedného stroja.

Overlock používa tzv. obšívací steh, resp. obnitkovací steh. Slúžia na ukončenie a začistenie okraja látky. Následne overlock zvyšky látky oreže. Očká sa pomocou takéhoto zakončenia nebudú párať a steh bude pružný. Bez tohoto ukončenia by sa odstrihnutý okraj látky po šití strapkal, čo nepôsobí esteticky.

Coverlockom vytvoríte úplne iné stehy ako s overlockom. Prádlový steh sa vyznačuje tým, že na rubovej strane je krycí steh dolný a na prednej strane je tento steh šitý dvojihlovým, prípadne trojihlovým šicím strojom. Niektoré typy coverlockou dokážu šiť tiež krycím stehom horným. Ďalej sú coverlocky schopné vytvárať retiazkový steh. Ten sa používa len pri šití jednou ihlou, keď obšívate obrysy a linky, či vyplňujete plochy nejakého motívu. Je výborný na dekoratívne účely.

Neviete sa rozhodnúť medzi coverlockomvým šijacím strojom a overlockovým šijacím strojom?

Je ešte taká možnosť, že si obstaráte kombináciu overlock coverlock kombi. Takto ich budete mať v jednom stroji. Sú si totiž technologicky bližšie. Nie je to žiaľ ale také jednoduché, ako sa zdá. Na to, aby šil stroj overlockovým stehom a v zápätí bol z neho coverlock, nestačí stlačiť tlačítko. U väčšiny takýchto strojov je treba vymeniť stehovú dosku, pätku, prenastaviť ihly a inak navliecť nite (iné časti ako napríklad olejnička, cievka a pedál na šijací stroj meniť nemusíte). To trvá niekoľko minút, preto viacero užívateľov volí radšej dva samostatné stroje, pokiaľ je to možné. Ak niekto rád a často šije, je preňho lepšie riešenie mať šijací stroj overlock a zvlášť coverlock, ako neustále meniť nastavenie stroja.

Opýtajte sa nás na výber šijacieho stroja, radi vám pomôžeme sa zorientovať >>>>