Láka vás zhotoviť si vlastné textilné výrobky? Predstavujeme vám quilting alebo aj quiltovanie – špeciálnu techniku na zošívanie látok!
Pred tým ako si predstavíme quilting, je nutné začať pri patchworku. Patchwork je spojovanie, resp. zošívanie kúskov látok tak, že utvoria celok. Quilting je to, čo nasleduje, teda spojovanie troch vrstiev látok k sebe. Hornou vrstvou je vätšinou patchwork z bavlny a spodnou vrstvou je akákoľvek látka. Vnútornú vrstvu zvykne tvoriť polyesterová, či bavlnená výplň. Najčastejšie vatelín alebo vliselín.
Všetky tri vrstvy sú vzájomne spojené drobným prešívacím stehom. Ten neslúži len k spojovaniu, ale zároveň funguje ako výrazný estetický prvok. Na prednej patchworkovej strane pomáha zvýrazniť ozdobné obrazce a na zadnej jednofarebnej strane quiltu vytvára ozdobný vzor. Prešíva sa buď vo švoch, alebo podľa šablón rôznych ozdobných tvarov. Quiltovanie sa môže vykonávať ručne aj strojovo. Na patchwork a iné tvorenie vám vystačí jednoduchý šijací stroj. Coverlok použiť nemusíte a overlock vám pômôže pri začisťovaní okrajov výrobku. Môžete tak urobiť obšívacím a obnitkovacím stehom.
Niektorí si zvyknú pliesť quiltovanie s quillingom. Slová sú na pohľad dosť podobné, ale quilling nemá s textilom nič spoločné. Ide totiž o techniku dekorovania pomocou papierových prúžkov stáčaných do ruličiek, z ktorých sa vytvára papierový filigrán.
Asi najstarší dochovaný patchwork, resp. quilt pochádza z Číny z 8 až 9 storočia n.l.. Je to budhistické obradné rúcho zošité z pestrých hodvábnych látok. Veľmi oblúbeným sa patchwork a quilting stal v 17. storočí v Anglicku. Väčšinou sa používal k výrobe prehozov a závesov. Zmyslom tejto techniky bolo využitie zachovalých častí starších látok. Anglický patchwork má špecifický postup šitia, tzv. english paper piecing. Používajú pri ňom quilting papier, kedy sú papierové šablóny v požadovaných tvaroch obalené ustrižkami látok a tie sa potom zošívajú k sebe. Jedním z najstarších a najznámejších vzorov je tzv. babičkina záhrada. Používa sa do dnes.