Quilting – Ako správne zošívať patchwork?

Žehlenie - Tipy a triky, ktoré vám ušetria čas
Žehlenie – Tipy a triky, ktoré vám ušetria čas
26. septembra 2016
Coverlock a overlock - aké sú rozdiely?
Coverlock a overlock – aké sú rozdiely?
26. septembra 2016
Show all
Quilting - Ako správne zošívať patchwork?

Quiltovanie je nie vôbec ťažké

Na zošívanie patchworkových výrobkov existuje určite niekoľko spôsobov quiltingu. V tomto článku vám predstavíme jednoduchý základný spôsob quiltovania vankúša. Ako teda na quilting?

Quilting postup na výrobu vankúša

Skúsime opísať quilting návod na patchwork vankúš. Na začiatku si je potrebné pripraviť tri diely. Už hotový patchwork, teda vrchný diel. Ak ho nemáte, skúste si pozrieť niektoré z patchwork návodov. Ďalej si pripravíme zadnú stenu vankúša. Stačí obyčajné plátno, ktoré sa bude farebne hodiť k vrchnej strane. Ako výplň môžte použiť napríklad termolín, ronolín, či vatelín.

Prichystajte si krajčírske nožnice a krajčírsky meter. Než začnete strihať a rezať, zmerajte si koľko presne meria váš patchworkový diel. Ďalšie vrstvy by mali merať rovnako alebo radšej o niečo viac. Hlavne pri dekách je presahovanie látky dôležité. Výborne pomôže aj rezacia doska, na ktorej je naznačená sieť v centimetroch. Stačí podľa nej vyrovnať patchworkové pravítko a hotovo.

Dáme dohromady takzvaný “quilt sandwich”. Na spodný diel položíme výplň a na ňu potom patchworkovú časť. Ak sú všetky vrstvy rovnakej velkosti, mali by presne sedieť. Pokiaľ je spodná časť väčšia, patchwork by mal byť čo najviac v strede.

Všetko je potrebné vyšpendliť. So špendlením treba začať od stredu až k okrajom a rohom. Môžete použiť obyčajné alebo špeciálne zahnuté zatváracie špendlíky na patchwork. Vrstvy musia byť pevne zaistené.

Na šijacom stroji si je potrebné povoliť pnutie nite, ktoré je vhodné vyskúšať na nejakom odrezku. Pre quilting je dobré používať špeciálnu pätku s názvom “walking foot”, alebo chodiaca pätka.

Vankúš môžete prešívať v líniách pozdĺž švov z oboch strán. Môžete šiť na pätku, alebo pomocou vodiaceho ramena. Patchwork môže byť zošitý aj presne vo šve. Lepšie je však šiť tesne pozdĺž švu alebo akokoľvek inak, nakoľko quilting by mal byť súčasťou výrobku a dolaďovať konečný výrobok. Šitím vo šve sa samotný quilting, teda prešitie načisto stratí. Začiatok a koniec treba zaistiť niekoľkými spätnými stehmi. Šite od stredných línií smerom ku krajom. Nakoniec sa vankúš môže prešiť diagonálne. Výsledný výrobok sa nazýva quilt. Podobne si môžete vyrobiť aj patchwork deku a iné veci.

Opýtajte sa nás ako quiltovať, radi vám pomôžeme >>>>