Coverlock – spoznávame šijacie stroje

Coverlock a overlock - aké sú rozdiely?
Coverlock a overlock – aké sú rozdiely?
26. septembra 2016
Vyšívacie stroje - výšívanie nebolo nikdy jednoduchšie
Vyšívacie stroje – výšívanie nebolo nikdy jednoduchšie
3. októbra 2016
Show all
Coverlock - spoznávame šijacie stroje

Coverlocku sa tiež hovorí aj obnitkovací stroj

Keď už vieme, čo je šijací stroj a overlock, je čas predstaviť si coverlock.

Coverlock

Coverlock, ktorému sa tiež hovorí aj obnitkovací stroj, je jediný typ šijacieho stroja, ktorý umožňuje zakončovanie tzv. krycím stehom. Niekedy býva tento steh nazývaný aj prádlový alebo pokrývací. Používa sa pre začistenie okrajov odevov z úpletu či pletenín. Obvykle sa jedná o spodný lem tričiek, haleniek a mikín, ale tiež sa využíva na zapracovanie rukávov a nohavíc. Z prednej strany steh vyzerá ako dva rovné stehy vedla seba a zozadu je tkanina pokrytá hustými nitkami. Podľa toho, koľko majú coverlocky ihiel, sa s nimi dajú spraviť dvojradé alebo trojradé krycie stehy. Okrem krycieho stehu môžu ale coverlocky šiť aj pomocou retiazkového stehu. Je výborný na dekorovanie a používa sa pri šití jednou ihlou. Najčastejšie pri obšívaní obrysov a liniek alebo na výplň plochy motívu. Tak ako aj pri overlocku, dôležitou súčasťou coverlocku je voľné rameno. Dostatočný priestor medzi ramenom a ihlou je viac než potrebný. Čím dlhšie je rameno, tým sa s látkou na šitie lepšie manipuluje.

Na čo sa používa, na čo je vhodný.

Dávnejšie boli coverlocky určené len pre šitie priemyselnej výroby, ale dnes už s nimi môžete realizovať šitie doma. Sú proste pre všetkých, ktorí očakávajú profesionálny vzhľad a prevedenie svojich výrobkov. Coverlock je aj mimoriadne vhodný na patchwork výrobu.

Prečo a kedy ho kúpiť.

Coverlock je vhodný, pokiaľ už máte doma overlock, ktorý ale nevie krycí steh. Na trhu sa dá kúpiť samostatný coverlock, ako aj coverlocky spojené s overlockom. Ak si kúpite 2 v 1, pomocou jednoduchej prestavby stroja zmeníte overlockové obnitkovacie stehy na pokrývacie. Príslušenstvo coverlocku obsahuje pedál na šijací stroj (tzv. nožný ovládač), zaisťovacie kotúče na nite, pinzetu, štetec/nasadzovač ihly, sieťky, sadu ihiel do šijacích strojov, malý skrutkovač, olejničku, kryt stroja, pätku na retiazkový steh (s vodičom pásky), pätku pre spodom krytý steh (s vyrovnávacím kĺbom) a tašku na príslušestvo. Nite do šijacích strojov si už dokúpite. Tento zázračný stroj je vhodný na domáce šitie, opravy a handmade výrobu. Už len treba zobrať niť, vložiť ju do coverlocku a vyčarovať si niečo pekné. Či už coverlock použitý alebo nový, jeho kúpu určite oceníte pri vašich výsledkoch.

Opýtajte sa nás na výber šijacieho stroja, radi vám pomôžeme sa zorientovať >>>>