Žehlenie – Tipy a triky, ktoré vám ušetria čas

Šitie krok za krokom - S nami to zvládnete
Šitie krok za krokom – S nami to zvládnete
19. septembra 2016
Quilting - Ako správne zošívať patchwork?
Quilting – Ako správne zošívať patchwork?
26. septembra 2016
Show all
Žehlenie - Tipy a triky, ktoré vám ušetria čas

S kvalitnou žehliacou technikou bude pre vás žehlenie relaxom

Čaká na vás veľká hŕba oblečenia, ktoré je potrebné vyžehliť a vám sa z toho točí hlava? Pri výbere správnej žehliacej techniky sa vám vznášajú otázniky nad hlavou? Poradíme vám, ako ušetriť čas pri žehlení výberom správnych žehliacich systémov. Žehlenie tak pre vás bude hračka.

Ako si vybrať správnu žehličku? Určite by ste pri rozhodovaní mali pozerať na hmotnosť prístroja. Čím je totiž žehlička ťažšia, tým lepšie sa vám s ňou bude žehliť. Na oblečenie nemusíte toľko tlačiť a vyžehlí sa oveľa rýchlejšie. Treba si všímať aj údaj o parnom ráze, ktorý vám povie, aké množstvo pary dokáže žehlička vygenerovať. Čím väčšie je toto číslo, tým lepší je výsledok. Vysoký parný ráz oceníte hlavne pri hrubých materiáloch. Pri manipulácií istotne zvážte dlhý kábel a veľkú nádržku na vodu. Nemusíte tak počas žehlenia naparovacou žehličkou vodu neustále dopĺňať. V prípade, že ste roztržitý môže sa vám hodiť bezpečnostné automatické vypnutie žehličky, ak ste ju nepoužili niekoľko minút. Myslite aj na údržbu! Funkcie ako samočistenie a odvápňovanie sú veľmi nápomocné. U drahších modelov nájdete aj systém proti odkvapkávaniu.

Žehliaca doska by mala byť hlavne stabilná a pri odkladaní žehličky na odkladaciu plochu by sa nemala nakláňať. Dobrou voľbou sú tie s chrómovou alebo celokovovou konštrukciou. Kvalitný povrch dosky je taký, ktorý pri žehlení parou dokáže prepustiť čo najviac pary. Tým ľahšie a rýchlejšie bude oblečenie vyžehlené. Vysoký komfort pri žehlení budete mať s doskou, ktorej výška sa dá nastaviť.

Ak už máte správnu žehličku a dosku na žehlenie, začínajte najprv žehliť najjemnejších kúsky oblečenia. Od nižšej teploty, kým ešte nie je žehlička veľmi rozpálená, tak prejdete k vyššej a pevnejšiemu textilu. Oblečenie pred žehlením čo najviac povystierajte. Žehlite textílie hneď po vysušení, pôjde to rýchlejšie ako keď je prádlo už úplne preschnuté. Snažte sa žehliť v rovných líniách, namiesto krúživých pohybov. Oblečenie okamžite po žehlení zaveste na vešiak. Čítajte etikety ako sa o veci správne starať. Pri žehlení košiel začnite najskôr rukávmi. Takto vám žehlenie pôjde ľavou zadnou.

Žehlenie ako kreatívna a zaujímavá činnosť.

Skúste si vytvoriť vlastné dizajnové kúsky oblečenia. Naželovačky a nažehlovacie fólie boli v móde voľakedy a dnes sú v móde opäť! Potrebujete k tomu pre vás zaujímavý motív a žehličku. U naparovacích žehličiek musíte najskôr vypnúť naparovanie. Nažehlovačku priložte lesklou stranou na látku. Potom sa položí na žehliacu dosku tak, aby bola aplikácia zo spodnej časti a cez ňu látka. Prežehlujte pod tlakom cca 10 sekúnd na 150 °C. Oblečenie s nažehlenými obrázkami je odporúčané prať a žehliť naruby do 30 °C. Ak by sa motív po vypraní od látky oddeľoval, priložte naň papier na pečenie a znova prežehlite. Takto si môžete nažehliť obrázky, nažehlovačky s menom, či nažehlovacie písmená.

Pri nažehlovacích fóliách treba odev najprv vyprať bez použitia aviváže a vyžehliť. Fóliu priložíte na miesto, kam ju chcete nažehliť obrázkom k textílií. Žehličku rozohrejete na 200 °C. Žehlička sa nesmie pohybovať po obrázku. Len sa prikladá v kratučkých 2 sekundových intervaloch. Nakoniec necháte 2 minúty vychladnúť, potom začneme z rohu fóliu jemne odlepovať od trička. Hor sa do žehlenia!

 

Radi vám poradíme ako si vybrať správnu žehliacu techniku >>>